Ake je to byt námorníkom ...

Autor: Silvia Kulichova | 24.10.2016 o 10:37 | Karma článku: 6,43 | Prečítané:  1870x

Stáť  na palube mostíka a nechať sa bičovať vetrom , vdychovať slanosť vzduchu, ktorá sa vyzráža až na jazyku so zrakom upretým na  nekonečný oceán , aj keď vám je zima a more pod vami duní vy to milujete pretože ste námorník.

Začalo to na Dunaji, teda asi tak nejak  si to vysvetľujem keď si prezerám otcove staré fotky v prúžkovanej uniforme s baretom na hlave , on bol súčasťou pohraničnej stráže a sledoval rieku. Jeho zážitky zo služby  sa mi dávno dostali pod kožu a pomaly sa šírili  ako nákaza.Ja mám prúžky akurát tak na výložkách druhého dôstojníka a rieku som dávno vymenila za moria a oceány . Chuť cestovať , bádať a riskovať som ale určite zdedila po rodičoch.

Či som vedela, že skončím na palube? Ani náhodou , okolností bolo však priveľa a keď ma zverbovala zvedavosť dostať sa na Alijašku ani chvíľu som nezaváhala. Zbalila som si caky-paky a a nechala sa unášať do neznáma s vetrom opreteky. Pracovala som v tíme  s ľuďmi , ktorí organizovali expedície na súši a vode , zdolávali sme spolu ľadovce, sledovali migráciu veľrýb, fotografovali medveďov  a tak po prvej sezóne som si povedala, toto je to pravé orechové , toto chcem robiť!

Odvtedy pretieklo veľa vody pod lodnou vrtuľou , splavila som skoro všetky kontinenty , navštívila cez 170 krajín sveta, prebádala ostrovy a úžiny dávno zabudnuté a spriatelila sa z mnohými národnosťami.

Byť námorníkom je krásne ale je to aj drina, disciplína je naše druhé ja, každý z nás si musel prejsť drilom aby zvládal všetky možné prekvapenia mora , od kolízie , možnosti požiaru až po útok pirátmi. Na dennom poriadku máme nehlásené cvičenia kedy musíme za par minút naskákať do  člnov  kde aj 4 hodiny sedíme  natlačení ako sardinky bez vody a možnosti úniku , krízový manažement a iné. Najčastejšou otázku ktorú dostávam je , či netrpím morskou chorobou. Iste , nie som super žena na začiatku si telo muselo privyknúť na tlak v kabine, na morské prúdy na veľkosť vĺn pri búrke alebo hurikáne. No buď vás more príjme alebo nie a platí to aj naopak,nie každí je stvorení podriadiť sa modrému živlu a disciplíne . Je to hlavne o tímovej práci, pretože tu prežije len  ten , kto vie  vyť spoločne s morskými vlkmi.

Na druhej strane je to jedinečné miesto popasovať sa so životnou výzvou , vyskúšať si extrémy v počasí , v objavovaní a spoznávaní. Je to adrenalín ktorý vás poháňa ďalej, vašou odmenou je stretnutie s rôznymi národmi a kultúrami a posunúť ďalej tento zážitok pasažierom a  stať sa tak súčasťou ich snov. 

Pozývam vás na palubu , pripútajte sa prosím vyrážame smer Atlantický oceán...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Keď každý chápe jedno slovo inak. Prečo sa Trump s Kimom nestretne

V posledných dňoch sa na príprave summitu nepracovalo. Trump jeho zrušením prekvapil aj spojencov.

PRIMÁR

Hrozí cukrovka iba tým ľuďom, ktorí jedia veľa cukru?

Ak človek odopiera sladké, neznamená to, že mu nehrozí cukrovka.


Už ste čítali?