Ake je to byt námorníkom ...

Autor: Silvia Kulichova | 24.10.2016 o 10:37 | Karma článku: 6,43 | Prečítané:  1859x

Stáť  na palube mostíka a nechať sa bičovať vetrom , vdychovať slanosť vzduchu, ktorá sa vyzráža až na jazyku so zrakom upretým na  nekonečný oceán , aj keď vám je zima a more pod vami duní vy to milujete pretože ste námorník.

Začalo to na Dunaji, teda asi tak nejak  si to vysvetľujem keď si prezerám otcove staré fotky v prúžkovanej uniforme s baretom na hlave , on bol súčasťou pohraničnej stráže a sledoval rieku. Jeho zážitky zo služby  sa mi dávno dostali pod kožu a pomaly sa šírili  ako nákaza.Ja mám prúžky akurát tak na výložkách druhého dôstojníka a rieku som dávno vymenila za moria a oceány . Chuť cestovať , bádať a riskovať som ale určite zdedila po rodičoch.

Či som vedela, že skončím na palube? Ani náhodou , okolností bolo však priveľa a keď ma zverbovala zvedavosť dostať sa na Alijašku ani chvíľu som nezaváhala. Zbalila som si caky-paky a a nechala sa unášať do neznáma s vetrom opreteky. Pracovala som v tíme  s ľuďmi , ktorí organizovali expedície na súši a vode , zdolávali sme spolu ľadovce, sledovali migráciu veľrýb, fotografovali medveďov  a tak po prvej sezóne som si povedala, toto je to pravé orechové , toto chcem robiť!

Odvtedy pretieklo veľa vody pod lodnou vrtuľou , splavila som skoro všetky kontinenty , navštívila cez 170 krajín sveta, prebádala ostrovy a úžiny dávno zabudnuté a spriatelila sa z mnohými národnosťami.

Byť námorníkom je krásne ale je to aj drina, disciplína je naše druhé ja, každý z nás si musel prejsť drilom aby zvládal všetky možné prekvapenia mora , od kolízie , možnosti požiaru až po útok pirátmi. Na dennom poriadku máme nehlásené cvičenia kedy musíme za par minút naskákať do  člnov  kde aj 4 hodiny sedíme  natlačení ako sardinky bez vody a možnosti úniku , krízový manažement a iné. Najčastejšou otázku ktorú dostávam je , či netrpím morskou chorobou. Iste , nie som super žena na začiatku si telo muselo privyknúť na tlak v kabine, na morské prúdy na veľkosť vĺn pri búrke alebo hurikáne. No buď vás more príjme alebo nie a platí to aj naopak,nie každí je stvorení podriadiť sa modrému živlu a disciplíne . Je to hlavne o tímovej práci, pretože tu prežije len  ten , kto vie  vyť spoločne s morskými vlkmi.

Na druhej strane je to jedinečné miesto popasovať sa so životnou výzvou , vyskúšať si extrémy v počasí , v objavovaní a spoznávaní. Je to adrenalín ktorý vás poháňa ďalej, vašou odmenou je stretnutie s rôznymi národmi a kultúrami a posunúť ďalej tento zážitok pasažierom a  stať sa tak súčasťou ich snov. 

Pozývam vás na palubu , pripútajte sa prosím vyrážame smer Atlantický oceán...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko má novú vládu, Pellegrini prisľúbil vyšetrenie vraždy

Prezident Kiska našiel zhodu s novým ministrom vnútra na tom, že treba vymeniť vedenie polície.

DOMOV

Žitňanská: Odchod Fica bol vynútený, nie dobrovoľný

Designovaný premiér Peter Pellegrini dostal šancu.

SVET

Výbuch v českej chemičke zabil šesť ľudí

Explózia nastala v meste Kralupy nad Vltavou.


Už ste čítali?