Zem na obzore.

Autor: Silvia Kulichova | 5.12.2016 o 1:33 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  812x

Aj  ta najdokonalejšia dovolenka sa môže premeniť na boj o prežitie hlavne ak sa plavite na mori ....

Je osem hodin večer, posledný deň 16 dňovej trans-atlantickej plavby, pasažieri dobre naladení, loď smeruje k ostrovu Barbados. Všade vládne pohoda, ľudia  sú roztrusení na  palube fotia sa pri splne mesiaca , debatujú o zážitkoch z cesty.

Ticho večera preruší najprv praskavý zvuk rozhlasu a potom zaduní hlas kapitána,ozvena sa odrazí od trupu lode a zanikne kdesi v útrobách :”váženi pasažieri hlási sa kapitán z mostíka , práve sme  mali hláseny  kód  Alfa , pasažier xy práve  prekonal srdcovú príhodu ,zvýšime preto rýchlosť  lode na 19 uzlov za hodinu a v Barbadose pristaneme o 6 hodín skôr ako bol plánovaný príchod, ďakujem za pozornosť. “
Na lodi to zašumí, v reštauácii si Mrs. Moore oprie  svoj strieborný príbor o okraj taniera a preruší svoj kulinarsky  zážitok z oberania čerstvo ulovenéj langusty . Nahne sa ponad stôl a zašepká do ucha svojmu mužovi " Kto to len  môže byť George, hádam len nie ten milý starček z  kajuty oproti nám?! Začína  známy hon na nebožtíka ..

Kým sa pasažieri hrajú na Sherlocka Holmesa , doktor už má vypísané dokumety na vylodenie,imigračný dôstojík odoslanú kópiu pasu na pevninu,butler pasažierovi xy už zbalil kufor a všetci zainteresovaný tlačia loď smerom do tmy v očakávaní  prých lúčov pobrežných svetiel no tie su zatiaľ v nedohľadne..

Kód Alfa medical emergency je hlásený až vtedy keď dotyčný/á už boli prehliadnutý lodným lekárom a na základe toho bol vyslaný signál. Prvý človek , ktorý sa to dozvie od lekára je samozrejme kapitán, na ňom a zase len na ňom  je rozhodnutie .  Keď je loď v relativnej blízkosti pobrežia rýchlo sa vypočíta vzdialenosť, koľko paliva potrebujme naviac pri zvýšený rýchosti a či nás prístav prijme skôr. Toto všetko sa udeje v priebehu 5 minút. Samozrejme smerodatný je stav pacienta ak je kritický tak nastupuje plán B. V najnutnejšom prípade voláme riadiace stredisko penviny  a dohodneme let helikoptéry , ktorá pristane priamo na lodi odvezie zraneného do najbližšiej nemocnice.

Kód Alfa je ale vo všeobecnosti jedna z prvých vecí ktorú vtlčú do hlavy každému novému uchádzačovi. Ak sa niekto šmykne na palube a spadne, vyvrtne si členok pri vstupe do člnu , odpadne od vyčerpania alebo sa mota dezorientovaný pod vplyvom morskéj choroby , vtedy bežíte k prvému telefónu , vytočíte mostík zahlásite svoje súradnice a kód alfa je na svete. 

V diaľke sa mihajú svetla Barbadosu, loď pristáva ešte za tmy. Pacienta s kyslíkovou maskou vynášajú do sanitky. Na balkóne sa tisne Mrs. Moore k manželovi, rozospato zažmurká do tmy a zašepká " kto by to bol povedal George veď je najmenej 10 rokov mladšia ako ja.!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Keď každý chápe jedno slovo inak. Prečo sa Trump s Kimom nestretne

V posledných dňoch sa na príprave summitu nepracovalo. Trump jeho zrušením prekvapil aj spojencov.

PRIMÁR

Hrozí cukrovka iba tým ľuďom, ktorí jedia veľa cukru?

Ak človek odopiera sladké, neznamená to, že mu nehrozí cukrovka.


Už ste čítali?