Zem na obzore.

Autor: Silvia Kulichova | 5.12.2016 o 1:33 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  1074x

Aj  ta najdokonalejšia dovolenka sa môže premeniť na boj o prežitie hlavne ak sa plavite na mori ....

Je osem hodin večer, posledný deň 16 dňovej trans-atlantickej plavby, pasažieri dobre naladení, loď smeruje k ostrovu Barbados. Všade vládne pohoda, ľudia  sú roztrusení na  palube fotia sa pri splne mesiaca , debatujú o zážitkoch z cesty.

Ticho večera preruší najprv praskavý zvuk rozhlasu a potom zaduní hlas kapitána,ozvena sa odrazí od trupu lode a zanikne kdesi v útrobách :”váženi pasažieri hlási sa kapitán z mostíka , práve sme  mali hláseny  kód  Alfa , pasažier xy práve  prekonal srdcovú príhodu ,zvýšime preto rýchlosť  lode na 19 uzlov za hodinu a v Barbadose pristaneme o 6 hodín skôr ako bol plánovaný príchod, ďakujem za pozornosť. “
Na lodi to zašumí, v reštauácii si Mrs. Moore oprie  svoj strieborný príbor o okraj taniera a preruší svoj kulinarsky  zážitok z oberania čerstvo ulovenéj langusty . Nahne sa ponad stôl a zašepká do ucha svojmu mužovi " Kto to len  môže byť George, hádam len nie ten milý starček z  kajuty oproti nám?! Začína  známy hon na nebožtíka ..

Kým sa pasažieri hrajú na Sherlocka Holmesa , doktor už má vypísané dokumety na vylodenie,imigračný dôstojík odoslanú kópiu pasu na pevninu,butler pasažierovi xy už zbalil kufor a všetci zainteresovaný tlačia loď smerom do tmy v očakávaní  prých lúčov pobrežných svetiel no tie su zatiaľ v nedohľadne..

Kód Alfa medical emergency je hlásený až vtedy keď dotyčný/á už boli prehliadnutý lodným lekárom a na základe toho bol vyslaný signál. Prvý človek , ktorý sa to dozvie od lekára je samozrejme kapitán, na ňom a zase len na ňom  je rozhodnutie .  Keď je loď v relativnej blízkosti pobrežia rýchlo sa vypočíta vzdialenosť, koľko paliva potrebujme naviac pri zvýšený rýchosti a či nás prístav prijme skôr. Toto všetko sa udeje v priebehu 5 minút. Samozrejme smerodatný je stav pacienta ak je kritický tak nastupuje plán B. V najnutnejšom prípade voláme riadiace stredisko penviny  a dohodneme let helikoptéry , ktorá pristane priamo na lodi odvezie zraneného do najbližšiej nemocnice.

Kód Alfa je ale vo všeobecnosti jedna z prvých vecí ktorú vtlčú do hlavy každému novému uchádzačovi. Ak sa niekto šmykne na palube a spadne, vyvrtne si členok pri vstupe do člnu , odpadne od vyčerpania alebo sa mota dezorientovaný pod vplyvom morskéj choroby , vtedy bežíte k prvému telefónu , vytočíte mostík zahlásite svoje súradnice a kód alfa je na svete. 

V diaľke sa mihajú svetla Barbadosu, loď pristáva ešte za tmy. Pacienta s kyslíkovou maskou vynášajú do sanitky. Na balkóne sa tisne Mrs. Moore k manželovi, rozospato zažmurká do tmy a zašepká " kto by to bol povedal George veď je najmenej 10 rokov mladšia ako ja.!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

Sudca Kliment sa vzdal členstva v Súdnej rade

Rozhodnutie zdôvodnil v kontexte očakávanej zmeny ústavy.


Už ste čítali?