Tisíc míľ po prúde ...

Autor: Silvia Kulichova | 5.2.2017 o 11:29 | (upravené 5.2.2017 o 11:39) Karma článku: 5,99 | Prečítané:  840x

Ako je možné dostať 186 metrov dlhú  loď, vážiacu  nejakých 28 200 ton, do prúdu najväčšej rieky sveta a pritom mať pocit, že sa plavíte v zápalkovej škatuľke?

Nuž môže zato ona, rozťahuje ramená do šírky od 1 kilometra až do 100 podľa toho, v ktorom úseku jej vláčneho tela práve manévrujete. Hĺbka v " hlavnom koryte" dosahuje okolo 40 - 50 metrov . Naša loď plaví rieku Amazonku z Brazílskej časti od MACAPY AZ PO PARINTINS, ťahá sa po prúde 1600 kilometrov a jej cieľom je dosiahnuť  jej stred -  mesto MANAUS .

Podarí sa jej to za 4 dni,  a keď unavená prikotví, všetci uvítame pevnú pôdu pod nohami  a  3 dni v tejto "metropole" pobudneme. Manaus je hlavné mesto, a inak to veru nazvať neviem, keďže tu žije okolo 1,8 milióna ľudí! Dokonca tu nájdete futbalový štadión s kapacitou 46 000 ľudí, koniec koncov sme v Brazílii!

MANAUS - mesto pokroku alebo kanibalov?

Je to najbizarnejšie mesto, ktoré som doteraz videla, vaše očakávania môžete rovno zavesiť na harpúnu, ktorými sa tu oháňajú stovky rybárov priamo v dokoch. Nebudete pripravení na to, čo uvidíte, zabudnite preto na to kde ste, nečakajte, že uvidíte tropický prales, ten je na míle vzdialený. Je to ako keby ste boli v Riu, a hneď na to preskočili do Kolumbijskej Bogoty. V dokoch sa to množí stovkami plavidiel, tisnú sa k sebe  presne tak ako čerstvo ulovené pirane navlečené na šnúrach, hlava pri hlave, a opekajúce  sa v nemilosrdnom slnku. Loďky sú  pomaľované výjavmi z pralesa , pomedzi ne naťahané hamaky, z ktorých spustené hompaľajúce sa nohy predajcov vábia potenciálnych zákaznikov. 

Prúd domorodcov vynáša z lodeníc čerstvo ulovené ryby, stačí keď sa vyberiete po stope zápachu a dovedie vás až k hlavnému trhu. Tu vládne organizovaný chaos, vykrikujúci , zjednávajúci a kupujucí ryk, spojený so škriekaním papagájov a kotkodákaním, splýva do kakofónie, ktorá sa nesie vetrom až k rieke.

Pre našinca je asi najzaujímavejší  trh s rastlinami určenými na medikálne užívanie, ako napríklad zo stromu Jatoba nastruháná kôra  vo vývare pôsobí proti hnačke, čistí krv a odpudzuje komáre . No veľa druhov rastlín je ilegálnych a nesmú sa predávať ako napríklad aruera, ktorá ma jedovaté účinky a vyvoláva halucinácie. No stavím sa, že ak by ste chceli otráviť svoju polovičku, " liek" by sa našiel aj na to.

 

Mojou obľúbenou postavičkou je Mamma banana , rozvalená mohutná postava  domorodej ženy odpočívajúca medzi trsmi banánov, patrí neodmysliteľne ku koloritu tohto miesta.

Manaus je ako krajina OZ odtiaľto môžte vyštartovať do hlbín amazonského pralesa a zažiť stretnutia s najčudestnejšími  tvormi tejto planéty alebo sa túlať ulicami v centre a mať pocit že ste v Hong-Kongu, odvšadiaľ na vás bzučia nové techno hračky, blikajú obrazovky a pokutní predajcovi sa bezzubo usmievajú s dlaňou plnou digitálnych hodiniek. 

No vy ste sem prišli na stretnutie s iným druhom rodu Homo sapiens, konkrétne s človekom rodu TUPI. Obývajú toto územie už od 16 storočia, to že "bieli " portugalci sem priplávali, zotročili si túto kolóniu ľudí a vydrancovali lesy kvôli kaučukovníkom, sa im nezabudlo. Ich pokrvní príbuzní stále žijú v tieni Amazonského pralesa a len zriedkakedy sa nechajú "prekvapiť. Existuje spôsob ako ich navštíviť, ak presedíte 5 hodín vo vratkom člne a necháte sa unášať do ramien rieky smerom na východ , dostane sa vám odmeny a vy sa stretnete s jedným z kmeňov TUPI. Nie, nenapichnú si vás na kôl ani nepriviažu k stromu s vražednými mravcami, a keď vám odpadávajú kusy mäsa s pôžitkom sa na vás vrhnú.. nič z toho sa nedeje,sú len... plachí a vyhýbajú sa kontaktu. Nepodávajte im ruky, a ak môžte priveľmi sa im nedívajte do očí, nemajú to radi...Predsa len ich povesť kanibalov ich sprevádza stáročia. TUPI bojovali so susednými kmeňmi o územie, zajatých bojovníkov zabili a zjedli, ale pozor, len tých najstatnejších, pretože verili, že ich odvaha a sila sa znásobí aj v nich samích. Nuž neradno sa zahrávať a radšej s nimi zostávame v mieri. 

OPERA V PRALESE?

Veru áno a stavím sa, že keď si vyhľadáte toto mesto na internete, vyvalí sa na vás ako prvá  fotka prekrásnej neo - klasicistickéj  budovy cukríkovej farby s kupolou pripominjúcu mešitu - je to Amazónska Opera. Kľudne by ste si mohli myslieť, že je to budova kdesi v Miláne alebo Paríži, a odtiaľ si aj stavitelia brali inšpiráciu. Kým tisíce ľudí otročili na kaučukovníkových poliach , kaučukovníkoví baróni si dali podovážať mramor z Talianska, železo na stavbu z Anglicka a nábytok z Paríža. Divadlo malo veľkolepé uvítanie do života v roku 1987 a na otvorenie prišiel sám veľký taliansky tenor - Enrico Caruso. 

Len pár kilometrov od tejto teatrálnej opachy by ste počuli spievať iné mužné hlasy, no tenorami by som ich práve nenazvala ... sedia totižto v miestnej väznici. Jej  kontroverzná  povesť sa nedávno dostala až k nám. Vzbura trvala len jeden deň, no za obeť jej padlo 60 väzňov a väčšine z nich odťali hlavu. Išlo o vojnu gangov priamo vo väznici, keďže za výrobu, distribúciu drog tu sedí väčšina priateľov, samozrejme ak neopomenieme vraždu. Preto sa neradno potulovať osamote po zotmení v prístave, i tu číhajú na vás priekupníci vyhladovaní ako vlci.

Na záver už spomeniem len CIGS ZOO, ak nemáte odvahu vstúpiť do pralesa a nechať a oddať zvukom džungle, aby vám nebodaj  neprebehla cez nohu farebná tarantula (ako mne), alebo sa do vás zahryzol neslávne známy " mravec strela",  ktorého uhryznutie by ste už  nemuseli rozchodiť. Pre takýchto " bojkov" sa otvárajú brány Zoo. Je to zvláštne miesto, ostatne ako všetko tu v Amazonke, patrí vojsku a aj zvieratá tu držané boli nájdené v džungli počas treníngových misii. Či už to bolo mláďa jaguára alebo poranený tukan, tu našli útočisko. Nech je ako chce, ale vidieť anakondu pražiť sa na betóne, či tapíra  zúfalo krčiaceho sa  v kúte úzkeho výbehu, nie je práve to, čo v tomto kúte sveta očakávate.

Začína sa stmievať a nad riekou ožívajú  démoni pralesa, my sa sťahuje späť na loď ako slimáky do ulít. Zajtra nás čaká ďalšie dobrodružstvo .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozprávky SME

Či za dobré sa treba dobrým odmeniť (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.


Už ste čítali?