Boi Bumba Show - amazonské šantenie

Autor: Silvia Kulichova | 24.2.2017 o 15:44 | (upravené 24.2.2017 o 18:50) Karma článku: 4,52 | Prečítané:  616x

Pri sútoku najväčšej rieky sveta sa zrodil legendárny festival BOI BUMBA, predchoddca  svojej sestry v Riu. Legenda hovorí,že je za tým žena, no v tomto prípade aj​ plnokrvnný byk..

Rieka Uaicurapá zabubloce naplno a vyplní rameno pri ústí Amazonky, pri  údolí mesta   Parintins, od  Februára do Júla, práve v období dažďov sa najväčšia rieka sveta vlní v rytme zvukov bubnujúcich kvapiek dažďa najviac. Kto vie, možno práve tlkot  pralesa, jeho zvuky a vône, majú na svedomí rytmus najstaršieho festivalu hudby a tanca z Brazílskej Amozonky.

 Len 450 kilometrov od hlavného mesta Manaus sa slávi jeden z najväčších festivalov v severo-východnej časti  Amazónskeho pralesa  a konkurovať  môže už len staršia sestra z Ria. 

 

SALOME Z PRALESA..

Festival "Guaribas" by sa dal voľne preložiť ako "znovuvzkriesenie býka" , táto čudesná legenda hovorí o mladej tehotnej  žene, ktorej mlsný jazýčok  zatúžil  pochutnať si na  býčom jazyku. Preto naviedla svojho muža (je meno je BOI) , aby zabil najstatnejšieho býka zo stáda , ktoré patrilo  najbohatšiemu majiteľovi plantáží v okolí. Tak ako Herodes splnil Salome krvavé želanie, tak i úbohý muž zabil býka, vyrezal mu jazyk, aby uspokojil svoju ženu.  Zlé svedomie však prenasledovalo muža  a  bál sa trestu, ktorý by ho neminul. Rozhodol sa preto vyhľadať šamana (PAJÉ), ktorého zaprisahal, aby býka vzkriesil. Legenda už nespomína ako za tento skutok zaplatil , ale býk znovu obžil..

Boi Bumba Show sa slávi v Júni, teda nemá nič spoločné s karnevalom v Riu, či pohanskými slávnosťami. Je oslavou šamanizmu, sily vedomia spojeného s prírodou, na ktorú sú obyvatelia džungle odkáza​ní, je ich živiteľkou tak ako rieka Amazonka. 

Prípravy na festival trvajú niekoľko dní, vyrábajú sa kostýmy z prekrásnych pier vtákov, ručne sa zošívajú a pracujú na nich ženy až niekoľko mesiacov dopredu.    Najdôležitejší je výber šamanky, ktorú reprezentuje tanečnica, je to veľká prestíž, z ktorej sa potom teší celý rok vybraná deva. 

Od roku 1966 sa usporiadúvajú súťaže medzi jednotlivými kmeňmi, existuje komisia, ktorá vyberá  tanečníkov, tí musia nielen vedieť tancovať, ale aj spievať.  Príbeh o býkovi Caprichoso je posolstvo, ktoré sa počas festivalu prerozpráva a predá mladším generáciam. 

 

​Boi Bumba show  trvá väčšinou viac dní. My sme ho mali možnosť vzhliadnuť len narýchlo , keďže Parintins nemá vybudované doky a loď bola odkotvená na rieke len pár hodín.Bol to fascinujúci zážitok, zmyselné vlnenie tiel tanečníkov v rytme bubnov nabíjalo vzduch elektrinou, veľkolepé kostýmy a hrdelné zvuky ktoré sa niesli vzduchom, dokresľovali jedinečnú kulisu. Vrcholom bol " tanec s býkom", nie  živým , ale ručne vyrobenou atrapou, ktorý ukončil tanec zmierenia.

 

Už spomínané súťaženie "škôl tanca " reprezentujúce odlišné kmene rešpektuje všetky pravidlá fair play, netolerujú sa ani len náznaky chuligánstva, ak by niekto čo len protestne hvízdol ,bol by vykázaný. Súťaž je v súlade s duchom rovnosti nie predátorstva, víťazovi musia zablahoželať ostatné kmene. Na štvrtý deň za úsvitu oznámi hlavný šaman víťaza súťaže. Je ním kmeň, ktorý "vytancoval "príbeh najdôveryhodnejšie, ostatné kmene s víťazmi obehnú celú dedinu na znak pokory, a tak im vzdajú hold. 

Týmto festivalom i my dávame definitívnu bodku za plavbou po  Amazonke, za zvukov bubnov dvíhame kotvu dúfajúc, že šaman nám pričaril priaznivý vietor do plachiet. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

Sudca Kliment sa vzdal členstva v Súdnej rade

Rozhodnutie zdôvodnil v kontexte očakávanej zmeny ústavy.


Už ste čítali?